קיום צוואה

למרות שצוואה הופכת באמת רלוונטית רק לאחר שמי שניסח אותה או שמי שהיא מיוחסת אליה כבר לא בין החיים, יש חשיבות גדולה להתייחסות והתעסקות עם הצוואה עוד טרם המוות. על מנת שאדם יוכל לקבוע מה יהיה לאחר שהוא כבר לא יהיה הוא צריך לנסח צוואה.

לאחר שהאדם הולך לעולמו, תפקידו של עורך הדין המלווה את הצוואה לבצע קיום צוואה בהתאם למה שכתוב בו, אך ישנם מקרים בהם פערים בצוואה או במוות מקשים על עצם קיום צוואה כלשהיא.

תכנון של צוואה הוא עסק מורכב גם נפשית וגם פרקטית, כדאי מאוד להתייעץ עם עורך דין שילווה את ההליך. אצלנו תוכלו למצוא צוות של עורכי דין לענייני צוואות וירושות שיסייעו לכם בניסוח הצוואה וגם בהליך קיום צוואה לאחר מות בעלי הצוואה.

 

קיום צוואה

צוואה היא קודם כל מסמך בעל תוקף משפטי. תפקידה של הצוואה להגדיר את הנעשה בכל הרכוש, הנכסים וכל תחום אחר אשר רלוונטי לאחר שאדם הלך לעולמו.

על מנת שלא תהיה אפשרות לוויכוח או לניצול הנכסים או הרכוש של אדם מבלי שהוא נוכח (בעקבות מותו), זכותו של כל אדם לנסח צוואה אשר תהיה בעלת תוקף משפטי וגם לערוך אותה במשך כל ימי חייו. חשוב לוודא את תקינות הצוואה על מנת שיהיה אפשר לבצע קיום צוואה בבוא העת.

ניסוח צוואה

הניסוח של הצוואה יחסית יכול להיות חופשי ואפילו בכתב יד. אך על מנת שלא כל מסמך יוכל להיות צוואה, ישנם כמה דגשים אשר הצוואה חייבת לכלול ולהיות מנוסחת לפיהם. במידה והצוואה לא תהיה לפי הדגשים יכול להיות קושי בשלב של קיום צוואה לאחר המוות.

לשון ציווי

כאמור, ניתן לנסח את הצוואה די בניסוח חופשי. על מנת שאכן יהיה ניתן לבצע קיום צוואה בעתיד, בעת הצורך, חשוב לשים לב כי הצוואה מנוסחת בלשון ציווי. זה די נגזר משמה אך לא תמיד שמים לב לכך.

קיום צוואה
קיום צוואה

לדוגמא יש להוריש את הנכס לבני הבכור. זאת הגיוני כי האדם אשר מנסח את הצוואה מצווה לעורכי הדין והאנשים אשר מטפלים ברכוש שלו לאחר לכתו, מה לעשות בנכסיו וברכושו.

פרטים מזהים

עוד דגש מאוד חשוב הוא הדיוק בפרטים שניתנים כחלק מהצוואה. באם מדובר בפרטי המצווה ובפרטי המקבלים.

זאת כמובן כדי למנוע מצבים של מניעת קיום צוואה בהמשך על בסיס חוסר דיוק או הבנה למי אמורים להיות מורשים הדברים שנותרו אחרי לכתו של המנוח. התייחסות לחשבונות בנק ספציפיים וכן תעודות זהות, כתובות מדויקות וכו'.

דיוק ובירור לשלב קיום צוואה

גם דגש זה חשוב מאוד על מנת ששלב קיום צוואה יהיה דומה ובעצם מדויק ככל האפשר למה שהתכוון המנוח. אמנם צוואה יחסית לא מפורטת יכולה להיות קבילה, אך בפועל ככל שהצוואה פחות מפורטת יש יותר מקום לדיונים ולוויכוחים לאחר המוות.

על מנת למנוע מצבים של אי נעימויות או חוסר הבנה לגבי מה צריך לעשות חשוב לוודא כי הצוואה עונה גם על סעיף זה.

תנאים הגיוניים

כמובן שאדם לא יכול לחזות כל דבר שיהיה בעתיד לאחר שימות ועל כן ניתן להכניס בצוואה תנאים אשר יהיו רלוונטיים בהתאם קיום צוואה על ידי עורך דין או משפחתו של המנוח. התנאים חייבים להיות הגיוניים וחוקיים.

אמנם צוואה היא מסמך משפטי מחייב ועל כן יש הכרח בביצוע קיום צוואה, אך בפועל לבית משפט, בדומה למקרים ותחומים אחרים בחיים, בעל סמכות לבטל סעיפים מסוימים בגלל שהתנאים בו לא חוקיים או לא הגיוניים. באם אתם לא סגורים על חוקיות התנאים שניסחתם כאן כדאי לפנות ישירות לעורך דין לענייני צוואות וירושות.

עריכת צוואה

לאחר שהצוואה מנוסחת כראוי ועורך דין או איש מקצוע אישרו את הנוסח שלה על פי הדגשים שצוינו קודם בעיקרון היא מוכנה. על פי חוק ניתן להמשיך לערוך את הצוואה ככל שאדם רוצה על בסיס חרטה, שינוי מחשבה או תוספת של רכוש או נכסים אשר לא מצוינים בצוואה. העריכה של הצוואה גם כן חייבת להיות, ובעצם לשמור על הדגשים שצוינו עד עתה וגם על דגשים נוספים.

נוכחות עדים בכתיבת הצוואה

על מנת לבטח עוד את הצוואה מומלץ לכתוב אותה או לחתום עליה בנוכחות עדים, מן הסתם הכי כדאי בנוכחות עורך דין. אך כאן חשוב לשים לב כי עד לא יכול אדם אשר רשום בצוואה עצמה.

במידה ודבר זה אכן יתרחש זה צפוי לפגוע בעתיד בהליך קיום צוואה ויהיה ניתן לטעון לאי תקינותה ועל כן לפסול חלק מהסעיפים בה ולא לקיים אותם כלל.

מי אחראי לבצע קיום צוואה?

לאחר שאדם נפטר פותחים את הצוואה שלו ומתחילים בחלוקת הרכוש והנכסים שלו לפי הכתוב בצוואה. בגלל שהיא מהווה תוקף משפטי לרוב עורך דין יהיה זה שינהל את ההליך, בשאיפה זה שגם היה בתהליך הניסוח והעריכה ועל כן ידאג כי קיום צוואה זאת יהיה כמה שיותר קרוב למה שרצה המנוח.

מנהל עיזבון

אחת האפשרויות העומדות בפני אדם המנסח צוואה, לצורך מקסום וייעול תהליך קיום צוואה לפי מה שהוא היה רוצה שיקרה, היא מינוי מנהל עיזבון. התפקיד מגדיר מי אחראי לנהל את חלוקת הרכוש והנכסים ובעצם לבצע את קיום צוואתו של המנוח בפועל.

כמובן שבמקרים אלו כדאי מאוד להגדיר כי מי שיהיה אחראי הוא עורך דין אשר מתמחה בתחום ירושות וגם זה שליווה או ילווה את התהליך של הניסוח והעריכה.

ביטול קיום צוואה

אם כך, נשמע מאוד פשוט. אדם כותב מסמך של מה ירצה לעשות עם רכושו לאחר המוות וזה פשוט קורה. אך לא תמיד כך הדבר. על מנת למנוע מצבים של הונאות או מעבר על החוק, ישנם כמה תקנות ודגשים אשר אם צוואה או סעיף בצוואה לא עונים עליהם, הצוואה או חלק ממנה יכול להתבטל.

מצב רפואי

המצב הרפואי של האדם אשר כותב את הצוואה ועורך אותה מאוד חשוב על מנת לאשר ולהשאיר את התוקף המשפטי שלה. מתוך הנחה כי ישנם מצבים רפואיים בהם אדם לא מצליח או יכול לקחת החלטות שקולות, צלולות ועצמאיות, תחת הגבלות רפואיות מסוימות אין אפשרות לערוך צוואה ועל כן, מאוחר יותר בהחלט יהיה אפשר לטעון כי לא ניתן לבצע קיום צוואה לצוואה שתימצא כי נכתבה על ידי אדם שלא היה כשיר לכך מבחינה רפואית.

מצב נפשי

בדומה למצב רפואי אשר יכול למנוע מאדם לקבל החלטות שקולות גם מצבים נפשיים מסוימים יכולים להגדיר אדם כלא כשיר לנסח ולערוך צוואה. כך למרות שהיא תענה על כל התנאים והדגשים שציינו עד עתה, היא עדיין לא תהיה כשירה ולא יהיה ניתן לבצע לה קיום צוואה. במידה ואדם חושד כי הוא עלול להיקבע שלא כשיר נפשית כדאי לצרף או לבצע בדיקה מראש, על מנת למנוע מצב של ערעור על הצוואה בעתיד.

פסול דין

אדם אשר נמצא במצב נפשי ורפואי מסוג זה מוגדר כפסול דין ועל כן כחלק מהגדרה זאת הוא אינו יכול לערוך צוואה. ניתן למנות אדם אשר יהיה אחראי על הצוואה עבורו, כדאי שכן תהיה החלטה מה לעשות עם רכושו שהוא כביכול ייקח בה חלק, אך זאת כמובן שצמוד ובהתערבות של בית המשפט. כמובן שפסול דין לא רלוונטי רק לעריכת צוואה אלא לעוד תחומים משפטיים אך זה בהחלט משפיע גם כאן.

טעות בצוואה

עד כה עסקנו במקרים בהם הצוואה או האדם אשר ערך לא היו לפי החוק ועל כן הצוואה אינה תקפה ואין אפשרות לבצע קיום צוואה עבורה. כאשר ישנה טעות בצוואה, כלומר לא הייתה אמת במה שנכתב והאמרה או ההנחה עליה הצוואה או חלק מהצוואה מנוסח שגויה, מצב זה מוגדר כטעות בצוואה.

גם שגיאה בתחביר או בכתיב נחשבים כטעות בצוואה. כאן המקרה מועבר להחלטת בית המשפט, תפקיד השופט לבחון את הצוואה ואת הטעות ולקיים כמה שאפשר את מה שהתכוון אליו מראש מנסח הצוואה.

התנגדות להליך קיום צוואה

גם אם אדם ניסח צוואה לפי הדגשים ובדיוק על פי החוק, מותר לאנשים להתנגד לקיום הצוואה לאחר שהוחלט לבצע קיום צוואה עבודה. להתנגדות שי תאריך גג מסוים אשר אחריו לא ניתן להתנגד לצוואה והיא בהכרח תצא לפועל.

את ההתנגדות מגישים בצירוף תשלום של אגרה. כאשר הרשם לענייני ירושה מקבל התנגדות לקיום צוואה ההתנגדות הוא מעביר אותה לבית משפט והם אחראים לקבוע באם לקיים את הצוואה או שמא להסכים עם המתנגד ולבטל את קיום צוואה זו.

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף בנושא

קיום צוואה באמצעות העתק בלבד

צוואה הינה מסמך בו מביע האדם את רצונו שייעשה בנכסיו לאחר מותו. הצוואה מפרטת את החלוקה הראויה בעיניו, ולאחר מותו היורשים מממשים את בקשתו על

קיום הוראות צוואה

אחד מעקרונות היסוד המרכזיים בתחום הצוואות הינו עיקרון חופש הציווי. עיקרון זה, הנכלל במסגרת "כיבוד רצון המת", מעניק חופש כמעט מוחלט לאדם להביע את רצונו

קיום צוואה בעדים

בישראל ישנן ארבע צורות לקיום צוואה, כאשר קיום צוואה בעדים הינה הצורה המוכרת והמקובלת ביותר מבין ארבעתן. דרך זו הינה הנפוצה ביותר בישראל, והיא נחשבת

קיום צוואה משותפת

זוגות רבים בוחרים לכתוב את צוואתם בצורה משותפת, בסוג הקרוי "צוואה הדדית". צוואה מסוג זה נועדה להבטיח את בטחונו הכלכלי של כל אחד מבני הזוג,

קיום צוואה על אף פגם או חסר בצורתה

עולם הירושות והצוואות מביא עימו לא מעט פרצות וכשלים. ברבים מן המקרים המוריש, בתמימות הדעת, עורך את הצוואה שלו כשהוא כולל בה הוראות לא ברורות,

הגנה על צוואה

יש מסמכים שאנחנו כותבים במהלך חיינו שלא מצריכים שום כיסוי נוסף. אישור למורה על מחלה של הילד, למשל, יעמוד לרוב בזכות עצמו מבלי שאף אחד

מחלקת צוואות וירושות - משרד עו"ד רחל שחר
משרד עו"ד רחל שחר - מחלקת צוואות וירושות

משרד עו"ד רחל שחר – מחלקת צוואות וירושות עוסק בתחום דיני משפחה וירושה ונחשב למוביל בתחומו. המשרד מנהל תיקי משפחה רבים, בדיסקרטיות ואמינות מרבית.

צריכים סיוע וליווי משפטי?