צוואה נוטריונית

אחת הזכויות הכי בסיסיות של אדם היא הזכות לכתוב צוואה ולבחור מי יהיו היורשים שלו לאחר שילך לעולמו בנסיבות כאלו ואחרות.  זכות זו יכולה לבוא לידי ביטוי בארבע דרכים עיקריות: צוואה בעל פה, צוואה בכתב יד, צוואה בעדים וצוואה בפני רשות. כל אדם רשאי לבחור באיזו מתוך הדרכים הללו הוא מעוניין לבחור על מנת לכתוב את צוואתו, כאשר הזכות לצוואה בעל פה שמורה לאנשים שיודעים שחייהם נמצאים בסיכון מסיבות שונות. באשר לצוואה נוטריונית, מדובר על צוואה הנכללת תחת הסוג של צוואה בפני רשות, ובמאמר זה נעמיק בה קצת יותר.

 

צוואה נוטריונית – כיצד היא באה לידי ביטוי?

כאשר מדברים על צוואה נוטריונית, מדובר על סוג צוואה שעובד באופן קצת שונה מיתר סוגי הצוואה. צוואה נוטריונית היא צוואה שנכתבת על ידי הנוטריון, בהתאם לדברים אותם אומר לו המוריש. צוואה נוטריונית היא נפוצה ביותר תחת ההגדרה הכללית של צוואה בפני רשות, והיא עומדת לצידן של צוואות בפני דיינים וצוואות בפני שופטים.

 

איך ההליך של כתיבת צוואה נוטריונית מתרחש בפועל?

מה שקורה בעריכת צוואה נוטריונית, הוא שהמוריש מפרט באוזני הנוטריון את רצונו האמיתי כפי שהוא היה מעוניין שיבוא לידי ביטוי בכתב הצוואה, ובמקביל – הנוטריון מעלה את דבריו של המצווה על הכתב. לאחר מכן, עורך הנוטריון את דברי המוריש לכדי מסמך צוואה בר תוקף, ודואג להוסיף את חותמתו. במהלך כתיבת צוואה נוטריונית יהיה הנוטריון כפוף להוראות שונות ומחייבות שהן ורק הן יוכלו להפוך צוואה נוטריונית לצוואה חוקית וברת תוקף משפטי מחייב. לדוגמא, אחת מההוראות הללו עשויה לחייב צירוף של חוות דעת של רופא מומחה במקרים שבהם המוריש אינו מסוגל להתנייד באופן עצמאי.

 

צוואה נוטריונית כפי שהיא מתוארת בסעיף 22 לחוק הירושה

חוק הירושה מפרט במסגרת למעלה 160 סעיפים את ההתנהלות החוקית במקרים רבים הקשורים בצוואות וירושות. בכל הנוגע לכתיבת צוואה, מפרט חוק הירושה לאורך ארבעה סעיפים את האופנים האפשריים לכתיבת צוואה, וכחלק מהם – נוגע כמובן גם בצוואה בפני רשות, שהיא בין היתר גם צוואה נוטריונית. סעיף 22 לחוק הירושה מכיל עוד שבעה תתי סעיפים אשר מגדירים את כל מה שרלוונטי לכתיבת צוואה נוטריונית, וחשוב להכיר אותו על כל גווניו כדי שתוכל להיות מופקת, בסופו של דבר, צוואה נוטריונית ברת תוקף שניתן לממש כפי שנכתבה, ובהתאם לרצונו האמיתי של המוריש.

צוואה נוטריונית
צוואה נוטריונית

הבסיס לעריכת צוואה נוטריונית מפורט בסעיף 22 ו' לחוק הירושה

אף כי לא נרחיב בפרוטרוט בעניינו של כל אחד ואחד משבעת הסעיפים אשר קשורים בצוואה בפני רשות, באשר לצוואה נוטריונית חשוב להתעכב על סעיף 22 ו' לחוק הירושה. סעיף זה מגדיר ארבע דרישות עיקריות אשר הופכות את הצוואה לצוואה נוטריונית וזוהי לשונן:

  1. דבריו של המוריש נאמרו בעל פה, או שהוגשו בכתב לנוטריון מוסמך.
  2. בהנחה ודבריו של המוריש נאמרו בעל פה, דבריו ירשמו על ידי הנוטריון. בכל מקרה, דבריו אלו שאמר המוריש יוקראו בפניו על ידי הנוטריון לאחר כתיבת הדברים.
  3. המוריש יצא בהצהרה בפני הנוטריון שהצוואה שהוקראה לו היא אכן הצוואה שלו.
  4. על הנוטריון לאשר בכתב את הדרישה השניה וכן את הדרישה השלישית על גבי נוסח הצוואה, ולמעשה בכך הוא מצהיר שדברי המוריש הוקראו לו ושהוא הצהיר בפני הנוטריון על הצוואה שלו.

 

נקודות חשובות שכדאי להכיר בנושא צוואה נוטריונית

קיימות כמה נקודות בולטות לעניין צוואה נוטריונית, שמבדילות אותה מסוגים אחרים של צוואות. ברגע שהמוריש מעוניין בכתיבה של צוואה נוטריונית, אין לו כל צורך בהחתמת עדים נוספים. עניין זה מאפשר למוריש לשמור על פרטיותו באופן מלא. נקודה נוספת היא שצוואה נוטריונית, להבדיל מסוגים אחרים של צוואות, לא נכתבת בכתב ידו של המוריש. עוד נקודה משמעותית ביותר היא שצוואה נוטריונית היא בעלת משקל ראייתי רב, והיא מהווה בדרך כלל בסיס איתן לעמידה מול התנגדויות כאלו ואחרות לצוואה.

 

לא בטוחים כיצד לנסח צוואה בעצמכם? צוואה נוטריונית פותרת את העניין הזה

נגענו בקצרה במשקל הראייתי של צוואה נוטריונית, וזהו בדיוק הזמן להרחיב על הנקודה הזו קצת יותר ולהבין את החשיבות שלה. נוסחי צוואה צריכים להיות מאוד ברורים ולעמוד בחוקי כתיבת הצוואה, ועל כן אנשים רבים אשר מעוניינים לכתוב את הצוואה בעצמם מוצאים עצמם מהר מאוד פונים אל אנשי מקצוע שיוכלו לסייע להם להעניק לצוואה תוקף על ידי ניסוחים הולמים. כתיבה של צוואה נוטריונית פותרת את הבעיה הזו, שכן היא מנוסחת מראש על ידי איש מקצוע שמכיר כל ניואנס חשוב בנוסח הצוואה.

 

האם בהכרח עדיפה צוואה נוטריונית על פני כל סוג צוואה אחר?

היות וכל מקרה נבחן לגופו, לא בכל המקרים עדיפה צוואה נוטריונית על פני סוגים אחרים של צוואות. את היתרונות הברורים של צוואה נוטריונית פירטנו לעיל, ובהחלט לא ניתן להתעלם מהעוצמה והחשיבות שלהם בזמנים שבהם הצוואה עומדת למבחן, על ידי התנגדות למשל, אולם אנשים מסוימים בהחלט עשויים להעדיף סוגים אחרים של צוואות בהתאם לצרכים הספציפיים שלהם.

 

צוואה נוטריונית – מה קורה במצב בו המוריש אינו דובר עברית?

לא מעט אנשים מעוניינים לכתוב צוואה נוטריונית, אך הם לא דוברי עברית כלל או שאינם שולטים בשפה באופן מלא. לכן, במצב שבו הנוטריון מקבל צוואה אשר כתובה בשפה שהמוריש לא דובר או מבין, הוא יהיה חייב להיעזר בשירותיו של מתרגם על מנת שיוכל להקריא למוריש את צוואתו הכתובה כחוק. כמו כן, במידה והמוריש ירצה בכך, הוא יוכל יהיה לקרוא את כתב הצוואה או את התרגום שלה באופן עצמאי, ללא סיוע מטעם הנוטריון והמתרגם.

 

מה צריכה לכלול צוואה נוטריונית?

האופן לכתיבת צוואה מתואר באופן מפורט ביותר במסגרת חוק הירושה, וכמו כל יתר סוגי הצוואות – יש דברים שגם צוואה נוטריונית צריכה לכלול בתוכה. צוואה נוטריונית צריכה להכיל הוראות חד משמעיות, ברורות ומפורשות בכל הנוגע לחלוקת עזבונו של המוריש, הכולל נכסים, רכוש וממון. צוואה נוטריונית צריכה גם להגדיר באופן ברור את זהותם של היורשים, ואיזה חלק מהעיזבון מיועד לכל אחד מהם.

 

צוואה נוטריונית עורכים רק בליווי משפטי מקצועי של עורך דין צוואות וירושות

בין אם מדובר על צוואה נוטריונית ובין אם מדובר על כל נושא כזה או אחר שקשור בעולם הצוואות והירושות, בחירה בעורך דין לדיני צוואות וירושות היא הבחירה הטובה ביותר שתוכלו לעשות. היות וחוק הירושה מתייחס למגוון נושאים שחשוב להכיר על בוריים, תמיד כדאי שיתלווה להליך הטיפול בעריכת הצוואה איש מקצוע שיודע בדיוק מה הוא עושה.

הבחירה בעורך דין לדיני צוואות וירושות יכולה להפוך את הליך כתיבת הצוואה הנוטריונית לקל, מהיר ויעיל, ולא פחות חשוב מכך – להליך מקצועי. התכנים בעמוד זה אינם מהווים חלופה לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מטעם עורך דין עם התמחות בדיני ירושה ועיזבון, והם מובאים לידיעה כללית בלבד. מידע זה אינו מהווה מידע משפטי מחייב, ואין להסתמך עליו בשום צורה. במקרה בו נדרש טיפול משפטי בנושא צוואה או ירושה, יש לפנות ישירות לקבלת סיוע מעורך דין מומחה.

 

מאזניים

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

צוואה שנשתכחה

לכל אדם הזכות לכתוב צוואה בכל זמן ובכל גיל (מגיל 18 כמובן). יש ואדם כותב צוואה ונסיבות חייו משתנות מן הקצה אל הקצה. על הצוואה

צוואה אשר שוללת זכות ירושה בלבד

בדיני הצוואות קיים עיקרון הקובע כי צוואה מאוחרת גוברת על צוואה קודמת, כלומר מתייחסים לצוואה שנכתבה אחרונה (במידה ולא ניתן לקיים את שניהן). צוואה אשר

צוואה בחיים

לא אחת אנו שומעים על מקרים שבהם אדם השרוי במצב רפואי קשה, לעיתים אפילו בתרדמת, זקוק נזקק לטיפול ממושך וכואב. מצב זה הינו בעייתי לשני

צוואות במשפחות חדשות

משפחה חדשה הינו מונח המתאר סוגי משפחות אשר החלו להיווצר בשנים האחרונות, ובאופן כללי נכללות במונח זה משפחות חד מיניות ומשפחות חד הוריות. במשפחות אלה,

צוואה פגומה

כתיבה של צוואה במסגרת תהליך הגירושין היא פעולה בלתי נעימה אך הכרחית עבור כל אחד מהצדדים. זאת לאור העובדה שבהיעדר צוואה, חוק הירושה בישראל מקנה

מחלקת צוואות וירושות - משרד עו"ד רחל שחר
משרד עו"ד רחל שחר - מחלקת צוואות וירושות

משרד עו"ד רחל שחר – מחלקת צוואות וירושות עוסק בתחום דיני משפחה וירושה ונחשב למוביל בתחומו. המשרד מנהל תיקי משפחה רבים, בדיסקרטיות ואמינות מרבית.

צריכים סיוע וליווי משפטי?

עורכי דין מומלצים נוספים: