מיסוי צוואה

במדינת ישראל שיעורי המס הם אלו הקובעים איזה סכום כסף נשלם לרשויות עבור הכנסה מסוימת. בנוסף, אנחנו משלמים מיסים גם על הוצאות כמו רכישת בגדים, רכישת נעליים ורכישה של מוצרים נוספים. היות והמס הוא חלק גדול כל כך מחיינו, להוציא את הרכישות בעיר אילת שמתבצעות ללא תשלום מס ערך מוסף (מע"מ), זה אך מתבקש שגם מיסוי צוואה יהיה חלק מהעניין. האם קיים מיסוי צוואה במדינת ישראל ואיך הוא בא לידי ביטוי? במאמר שלפניכם תמצאו את כל הפרטים שחשוב להכיר בנושא של מיסוי צוואה.

 

לשלם על משהו שהועבר אליי בירושה? זה נשמע לי הזוי

בראש ובראשונה חשוב לפתוח ולהגיד בצורה מפורשת – מיסוי צוואה היה בר תוקף במדינת ישראל בעקבות חוק מס ירושה. עם זאת, בשנת 1981, חוק מס ירושה בוטל ומאז טרם חודש. מדוע, אם כן, ראינו לנכון להרחיב בנושא זה? ובכן, עצם ביטול חוק מס ירושה אינו מבטל את הצורך בתשלום מס על רכוש שהועבר בירושה בכל המקרים. בשורות הבאות נבחן באילו מקרים עלול להידרש תשלום מס בעקבות צוואה, והאם יש מה לעשות על מנת לצמצם את חבות המס בגין רכוש שהועבר בירושה.

 

כסף או דירה? סוג הירושה רלוונטי לנושא של מיסוי צוואה

אנשים אשר עורכים צוואה, יכולים להותיר אחריהם סוגים שונים של ירושות: נכסים שונים כמו דירות או כלי רכב, כספים בסכומים כאלו ואחרים וכן הלאה. כאשר הצוואה נערכת והירושה אכן עושה את דרכה אל היורשים עם פטירתו של בעליה, ניתן לשים לב כי יש הבדל בין סוגי הירושות הללו, הן מבחינת הירושה עצמה והן מבחינת משמעויות המיסוי שלה. למשל, ברגע שנכס כמו דירה נכתב בצוואה בתור נכס המיועד להורשה, יכול להיות שהדירה תהיה חייבת בתשלום מס שבח, שבו יאלצו היורשים לשאת.

 

ההבדל המובהק בין כסף לבין נכסי מקרקעין שעוברים בירושה בהקשר של מיסוי צוואה

אם כן, ניתן להבדיל בצורה חד משמעית בין כספים לבין נכסי מקרקעין, קרי דירות אשר עוברות בירושה, בהקשר של מיסוי צוואה. בעוד שעל כספי ירושה כבר לא קיים מיסוי כפי שנהוג היה בעבר, כאשר מדובר על הורשה של נכסי מקרקעין, המוטבים עלולים למצוא עצמם משלמים מיסים כבדים בעבור קבלת הירושה.

מיסוי צוואה
מיסוי צוואה

 

אבל מה קורה במידה ומס שבח כבר שולם?

למותר לציין כי במצב שבו דירה שנכתבה בצוואה עוברת בירושה ונמצא כי מס שבח עבור הרכישה שלה כבר שולם, לא יהיה צורך לשלם מס שבח נוסף. עם זאת, חשוב לומר שללא הצגת המסמכים המתאימים, ייתכן שהמדינה תנסה למצוא דרכים על מנת לגבות מכם מיסוי צוואה מסוגים אחרים עבור הדירה אותה קיבלתם בירושה.

 

מיסוי צוואה – האם אפשר לקבל פטור על תשלומי מיסוי ירושה על נכסי מקרקעין?

התנאים לקבלת פטור מתשלום מס במדינת ישראל הם ברורים למדי, גם כאשר מדברים על מיסוי צוואה. דירה יחידה שעוברת מחזקתו של בעליה עם פטירתו לחזקת ילדיו, אינה חייבת בתשלום מס, ומדוע? ברגע שאדם מסוים רוכש דירה בעודו בחיים, והיא הדירה היחידה שבה הוא מחזיק בתור נכס ששייך לו – יש לו פטור מתשלום המס. גם אחרי שנפטר והוריש את דירתו היחידה לילדיו

– הפטור מתשלומי מס נשמר, כך שגם היורשים נהנים ממנו. חשוב לציין שסעיף זה נשאר תקף גם בהנחה ולאחד או יותר מילדיו של הנפטר יש דירה או יותר משל עצמם, שכן הפטור שהמנוח היה זכאי לו בחייו עובר גם לילדיו אחרי מותו.

 

מכירת נכס מקרקעין שעבר בירושה

חשוב לגעת גם בנקודה הזאת, על מנת שתוכלו לדעת מהם זכויותיכם בהיבט המיסוי, במידה ותהיו מעוניינים למכור בית או דירה שהועברו לחזקתכם כירושה. שימו לב: במידה וקיבלתם דירה בירושה ותרצו למכור אותה, מכירת הדירה תגרור אחריה ניכוי של 25 אחוזים של מס שבח, החל מהשנה שבה הנפטר רכש את הדירה. הגיוני שתחשבו לעצמכם באופן אוטומטי, כי שיעור המס יקבע על פי השנה שבה קיבלתם את הדירה, אך לא כך הדבר – וחשוב מאוד להכיר ולזכור את הנקודה הזאת לפני שיוזמים מכירה של נכס מקרקעין שמקבלים בירושה.

 

חשוב לזכור כי מיסוי צוואה עובד אחרת כשמדובר על נכסי נדל"ן במדינה זרה

הרבה אנשים מוצאים עניין ברכישת נכסי מקרקעין בחו"ל. אף על פי שבמדינת ישראל חוק מס ירושה אינו בר תוקף, למעט המקרים שציינו קודם לכן, העניין פועל בצורה קצת שונה כאשר מדובר על נכסים במדינות אחרות. לכן, במידה וירשתם דירה שאינה נמצאת בארץ אלא במדינה זרה – מיסוי צוואה יבוא לידי ביטוי כפי שהוא מנוסח בחוקי המס של אותה המדינה.

 

האם יש דרך להתמודד עם מיסוי צוואה?

עם מיסוי צוואה ניתן בהחלט לשקול כל מיני צעדים שיוכלו להקטין או למחוק באופן מוחלט את המס שיתכן ותדרשו לשלם בעבור נכסים שהועברו לחזקתכם בירושה. העברה של נכסי המקרקעין בין היורשים יכולה ליצור מצב שבו גובה המס יוקטן במקרים מסוימים, ובמקרים אחרים אף לבטל אותו כליל. תכנון מס בעזרת יועץ מס ו / או עורך דין מומחה לטיפול בנושאים של צוואות וירושות, יסייע לכם לפעול בתבונה ולצמצם את נטל המס הנלווה לעתים לצוואה.

 

נתקלתם במיסוי צוואה בתור יורשים? גם לכם כדאי להתייעץ עם עורך דין מומחה

במידה ואתם עומדים מן הצד השני של המתרס בתור היורשים של הנפטר – גם עבורכם הצעד הנכון ביותר יהיה לפנות לפגישת ייעוץ עם עורך דין מומחה לדיני צוואות וירושות. פעמים רבות צוואות מנוסחות בצורה לא ברורה דיה, ועלולות להעמיד אתכם בפני דיונים ארוכים, אי נעימות ונסיונות פענוח. כמו כן, חוסר הבנה של המעורבים בעולם המיסים עלול גם הוא להעמיד אתכם בפני שאלות ותהיות, ואין דבר טוב יותר מאשר להתייעץ עם עורך דין מקצועי שיוכל לעמוד לרשותכם בכל שאלה, בעיה הנוגעת למיסוי צוואה, במידת הצורך.

 

עורך דין לדיני צוואות וירושות – כמה זה עולה?

התפקיד של עורך דין לדיני צוואות וירושות יהיה שונה בהתאם לאופי הסיוע המשפטי שהוא יעניק לכם. עורך דין לדיני צוואות וירושות יוכל לסייע בניסוח צוואה, בפענוח צוואה שנכתבה בצורה שמשתמעת לכמה פנים ובמקרים קיצוניים גם בליווי בהליך משפטי, במידה וידרש כזה. לכן, המחיר של עורך דין לדיני צוואות וירושות יכול להשתנות בהתאם למקרה. ככלל, המחיר של שעת ייעוץ עם עורך דין לענייני צוואות וירושות ינוע בין 100 ש"ח ועד 300 ש"ח לשעה. גובה העמלה של עורך דין לדיני צוואות וירושות יהיה בין 10% ל- 15% מערך התביעה.

 

מיסוי צוואה – אל תעשו את זה לבד

במידה ואתם מנסחים לעצמכם צוואה ואתם יודעים שאתם מעוניינים להוריש ליורשים שלכם כספים, נכסי מקרקעין או נכסים אחרים מכל סוג – אל תנסחו את הצוואה לבד. עורך דין לדיני צוואות וירושות הוא האדם הנכון ללוות אתכם בניסוח נכון של הצוואה, לכתוב איתכם את הצוואה בצורה מקצועית שתוכל להעניק תשובות לכל שאלה, הן בפן האישי והן בפן המשפטי, ככל שיהיו. על אחת כמה וכמה חשוב להתייעץ ולהיעזר בעורך דין לדיני צוואות וירושות כאשר מעורבות כמה דירות בתמונה, ולהבין איך ניתן להקטין עד כמה שניתן את הנושא של מיסוי צוואה.

התכנים בעמוד זה אינם מהווים חלופה לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי מטעם עורך דין עם התמחות בדיני ירושה ועיזבון, והם מובאים לידיעה כללית בלבד. מידע זה אינו מהווה מידע משפטי מחייב, ואין להסתמך עליו בשום צורה. במקרה בו נדרש טיפול משפטי בנושא צוואה או ירושה, יש לפנות ישירות לקבלת סיוע מעורך דין מומחה.

אודות המחבר

רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?

מידע נוסף סביב הנושא

מיסוי ירושה

כולנו מכירים את המילה "מיסים" וכולנו משלמים אותם באופן גורף. המיסים חלים על כל רכישה – מהפריט הקטן ביותר כמו זוג גרביים ובוודאי בעת רכישה

מחלקת צוואות וירושות - משרד עו"ד רחל שחר
משרד עו"ד רחל שחר - מחלקת צוואות וירושות

משרד עו"ד רחל שחר – מחלקת צוואות וירושות עוסק בתחום דיני משפחה וירושה ונחשב למוביל בתחומו. המשרד מנהל תיקי משפחה רבים, בדיסקרטיות ואמינות מרבית.

צריכים סיוע וליווי משפטי?

עורכי דין מומלצים נוספים: